NIEDOZWOLONE METODY POZYCJONOWANIA STRON

Ranking wyników wyszukiwania ustalany jest na podstawie wielu czynników, którymi kierują się algorytmy Google (algorytmy są to programy przygotowane przez ludzi, których zadaniem jest „ocenianie jakości strony”). Czynniki te mogą wpływać zarówno na podwyższenie pozycji strony, jak i jej spadek, a ich lista znana jest jedynie ich twórcom. Niemniej jednak jest kilka takich czynników, co do których można mieć pewność, że są metodami niedozwolonymi. Takim czynnikiem jest na pewno niewłaściwe linkowanie.

Uzyskanie wartościowych linków jest działaniem długotrwałym i żmudnym, choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się niczym trudnym – co może być trudnego w wyszukiwaniu stron, na których możemy umieszczać linki do naszej strony. Sprawa wygląda następująco, otóż w nieodległej przeszłości pozyskiwanie dużej ilości linków było w zasadzie dominującym sposobem wypozycjonowania strony (w tamtych czasach algorytmy myślały, że im więcej lików do strony tym bardziej jest wartościowa, więc tym samym zasługuje na wyższą pozycję). Dlatego też masowo powstawały m.in. tzw. farmy linków (https://pl.wikipedia.org/wiki/Link_farm). Proceder kwitł sobie w najlepsze, do momentu kiedy ludzie tworzący algorytmy połapali się co się dzieje i zaktualizowali ja tak, że zaczęły weryfikować „jakość” linków. Tym samym linkowanie przestało być dominującym czynnikiem wpływającym na pozycję strony. Oczywiście nie straciło w zupełności na swoim znaczeniu, a stało się czytnikiem, który może wpływać również na pogorszenie pozycji strony. Jest to oczywiście duże uproszczenie, ale pokazuje pewien mechanizm działania i stanowi przestrogę – pozyskując linki należy być ostrożnym, wiedzieć, gdzie ich szukać, jak umieszczać, jak sprawdzać „wartość” stron, na których będą umieszczane.

Słabe jakościowo linki w połączeniu z ich dużą ilością mogą przynieść tragiczne skutki w postaci nałożenia kar ze strony Google.